Digital Forensic Corp tarafından ByLock Uygulaması için hazırlanan rapor uygulamanın detaylarını bir kez daha ortaya çıkardı ve iddiaları tekrar çökertti.

Dijital adli bilimler üzerine çalışan ve Uluslararası Adli Bilgisayar İnceleyicileri Topluluğu, Küresel Bilgi Güvenliği, Etik Hacker, Mobil Data İnceleme, Data İnceleme gibi pek çok uluslararası sertifika sahibi ve İntel, Siemens gibi büyük ve uluslararası firmalarla çalışan Digital Forensic Corp tarafından hazırlanan raporda, yoğun incelemeler sonucunda ByLock uygulamasının, şifreli mesajlaşma olanakları sunan ticari bir uygulama olduğu, kullanıcı güvenliğini koruduğu iddiası ile piyasaya sürüldüğü, kullanıcılar tarafından sosyal mesajlaşma ve görüşme için kullanıldığı, bu özellikte Snapchat, Telegram, Signal gibi başka uygulamalar olduğu ve ByLock uygulamasının diğer uygulamalardan farklı özellikleri olmadığını belirtti.

 

Dijital Adli Bilimler alanında faaliyet gösteren Digital Forensic Corp, Bilgisayar ve Cep Telefonu adli incelemeleri, bilgi geri getirme, kurtarma ve koruma, ses ve görüntü inceleme, bilirkişi tanıklıkları, alanlarında resmi ve özel kişi ve kuruluşlara uzun zamandır hizmet vermekte ve adaletin yerini bulması için tarafsız danışmanlık ve uzmanlık hizmetleri sunmaktadır. Pek çok uluslararası organizasyonun sertifikasına sahip olan firma sahanın önde gelen firmaları ile birlikte çalışmakta, en modern teknolojileri kullanarak profesyonel ve titiz raporlar hazırlamaktadır.

Digital Forensic Corp tarafından hazırlanan raporda, ByLock Uygulamasının David Keynes tarafından piyasaya sürüldüğü, Nisan – Eylül 2014 tarihleri arasında Apple Store, Nisan 2014 – Nisan 2016 tarihleri arasında Google Play’de kullanıma sunulduğunu, David Keynes tarafından üçüncü kişilere kullanım haklarının satıldığına dair bilgi olmadığı, Apple store ve Google play’den kaldırıldıktan sonra diğer sitelerden indirilebildiği, uygulamanın çalıştığı sunucunun 1 Mart 2016 dan sonra kullanımdan kaldırıldığı ve kullanıcılar tarafından en çok arkadaş ve aile fertleriyle sosyalleşmek için kullanıldığı tespit edilmiştir.

Firma, uygulamayı kullanıcı ara yüzü, şifreleme ve parmak izi teknolojisi, sunucu bilgileri, uygulamanın geliştirilme süreci, piyasada bulunan benzer özelikteki uygulamalarla karşılaştırma ve küresel piyasadaki güvenli iletişim talebi başlıkları altında incelemiştir. Yapılan incelemeler sonucunda küresel olarak gerek kişiler gerekse firmalar tarafından iletişim güvenliği konusunda giderek artan bir talep söz konusu olduğu, ByLock uygulamasının bu talep doğrultusunda olduğu, piyasada benzer özellikte pek çok uygulamanın olduğu, bunlar arasında Signal uygulamasının şifreleme, mesajların silinmesi, sesli ve video arama ve özel mesajlaşma özellikleri ile Bylock’a en çok benzeyen uygulama olduğu, uygulamanın sunucusunun Litvanya’da olduğu bunun sebebinin Amerika ve İngiltere adalet ve hukuk sistemlerinden kaçınmak için olduğu, sunucuların MİT tarafından 2106 yazında hacklenmiş olabileceği ve bazı kullanıcı bilgilerinin elde edilmiş olabileceği, ancak bu bilgilerle belirli kullanıcıların irtibatlandırılmasının zor olduğu, detaylı sunucu bilgilerinin ancak sunucu üzerinde yapılacak doğrudan incelemelerle karar verilebileceğini belirtmiştir.

Raporun Türkçesine ulaşmak için tıklayınız…

Raporun İngilizce aslına ulaşmak için tıklayınız…

Noter onaylı imza sirklüleri için tıklayınız…

Read 786 times

"BYLOCK un DELİL HÜKMÜ YOKTUR" - ‎EMEKLİ ASKERÎ HAKİM DR. ÜMİT KARDAŞ

 

Emekli Askerî Hakim Dr. Ümit Kardaş ile Yeni Asya Gazetesinden ÜLKER YILMAZ CABA ile yaptığı söyleşiden bylock un delil vasfına ilişkin bir kesit Soru : Hukuk devletinde hür, bağımsız ve tarafsız yargı organlarının yetki alanındaki süreçlerin MGK ve MİT gibi kurumlarca yönlendirilmesi söz konusu olabilir mi? ‎cevap : ‎YCGK’nın Bylock ile ilgili aldığı karar hukuki olmayıp, MİT’in düzenlediği sadece isim bildiren listeleri delil olarak kabul etmek tüm ceza muhakemesi hukuku birikimini yok etmek demektir. Kişilerin bu program üzerinden örgütün hangi üyeleriyle görüştüğü ve bu konuşmaların içeriğinin ne olduğunun ortaya konulması gerekir. Kaldı ki bu içerikler hakim kararına dayalı olarak dinlenilmemiş olduğundan açıklansalar da hukuka aykırı delil oluştururlar. İletişimin hakim kararıyla dinlenilmesi durumunda dahi bu deliller asli delil olamaz. Ancak kuvvetli delillerin yanında ikincil, destekleyici delil olurlar. Sadece Bylock uygulamasını ya da banka hesaplarını, çalışma yerlerini, yazıları gerekçe göstererek mahkumiyete gidilebiliyorsa bu bizi yargısal süreçle ilgili endişelere, güvensizlik duygusuna götürür.

Emekli Askerî Hakim Dr. Ümit Kardaş

İstihbarat yargıyı yönlendiremez https://t.co/5p4kqTxNd7 https://t.co/igC0Xe93wV RÖPORTAJ: ÜLKER YILMAZ CABA Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Top