Prof. Dr. Ersan Şen’in MİT’in elde ettiği istihbari ByLock listesinin delil olamayacağı yönünde ki videosu...

Haber Türk’te katıldığı canlı yayında cadı avına dönen tutuklamaları eleştiren ceza hukuku profesörü Ersan Şen, Bylock bahanesiyle cezaevine gönderme işlemlerinin hukuksuz olduğunu söyledi. Şen, ”Öyle her önüne gelen delili kullanmazsın. Delilin elde edilme metodu vardır. Hukuka uygun deililler kullanılabilir. MİT’in elde ettiği deililer istihbari mahiyettedir. Öyle birşey var ise kesinlikle itiraf etmesinler o delillerin hukuka uygubluğu tartışmalıdır.” dedi.

Hukuksuzlukları art arda sıralayan Prof. Dr. Ersan Şen, kendisine müdahale wtmeye çalışan Cem Küçük’ü susturarak şunları anlattı:

”Bylock kullanmak demek hemen şahsileştirilecek bir mesele değil. Şahıs diyor ki ben Bylock kullanıcısı değilim. Araştır. Tutuklanıyor. Tutuklandıktan sonra sen araştırıyorsun bunu. Bulabiliyor musun? Bulamıyorsun. Öyle kolay değil… Öyle kimsenin Bylock kullandığına ilişikin kimsenin alnında Bylock kaydı yok. Öyle yanlışlıklar var ki.. Bundan savcılar da rahatsız!

Öyle her önüne gelen delili kullanmazsın. Delilin elde edilme metodu vardır. Hukuka uygun deililler kullanılabilir. MİT’in elde ettiği deililer istihbari mahiyettedir. Öyle birşey var ise kesinlikle itiraf etmesinler o delillerin hukuka uygubluğu tartışmalıdır.”

Read 2576 times

"BYLOCK un DELİL HÜKMÜ YOKTUR" - ‎EMEKLİ ASKERÎ HAKİM DR. ÜMİT KARDAŞ

 

Emekli Askerî Hakim Dr. Ümit Kardaş ile Yeni Asya Gazetesinden ÜLKER YILMAZ CABA ile yaptığı söyleşiden bylock un delil vasfına ilişkin bir kesit Soru : Hukuk devletinde hür, bağımsız ve tarafsız yargı organlarının yetki alanındaki süreçlerin MGK ve MİT gibi kurumlarca yönlendirilmesi söz konusu olabilir mi? ‎cevap : ‎YCGK’nın Bylock ile ilgili aldığı karar hukuki olmayıp, MİT’in düzenlediği sadece isim bildiren listeleri delil olarak kabul etmek tüm ceza muhakemesi hukuku birikimini yok etmek demektir. Kişilerin bu program üzerinden örgütün hangi üyeleriyle görüştüğü ve bu konuşmaların içeriğinin ne olduğunun ortaya konulması gerekir. Kaldı ki bu içerikler hakim kararına dayalı olarak dinlenilmemiş olduğundan açıklansalar da hukuka aykırı delil oluştururlar. İletişimin hakim kararıyla dinlenilmesi durumunda dahi bu deliller asli delil olamaz. Ancak kuvvetli delillerin yanında ikincil, destekleyici delil olurlar. Sadece Bylock uygulamasını ya da banka hesaplarını, çalışma yerlerini, yazıları gerekçe göstererek mahkumiyete gidilebiliyorsa bu bizi yargısal süreçle ilgili endişelere, güvensizlik duygusuna götürür.

Emekli Askerî Hakim Dr. Ümit Kardaş

İstihbarat yargıyı yönlendiremez https://t.co/5p4kqTxNd7 https://t.co/igC0Xe93wV RÖPORTAJ: ÜLKER YILMAZ CABA Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Top