AKP’ye yakınlığıyla bilinen Hukukçu Mehmet Sarı ByLock programının tutuklamalarda tek başına delil olamayacağını söyledi.

Ahu Özyurt’un sunduğu Türkiye’nin Gündemi programına konuk olan Ceza Hukuku Uzmanı Prof.Dr. Ersan Şen, iddiacılara göre ByLock programını kullanmanın, üye kayıt defteri gibi olduğunu söyledi. Şen, iddianamelerin böyle açıldığını, fakat suçlamaların yöneltildiği insanların kullanıcı olduklarını ve ByLock üzerinden yapıldığı iddia edilen suç unsuru görüşmelerin kesin olarak tespit edilmesi gerektiği belirtildi. Şen’in “ByLock kullanmak suç mu?” sorusuna diğer hukukçu konuk Mehmet Sarı “Hayır Hocam” şeklinde cevap verdi.

 

Programın diğer konuklarından CHP Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekili, bilişimci Erdal Aksünger, Türkiye’de 610 bin kişinin ByLock indirmiş olduğunu belirterek, “Türkiye’de 610 bin kişi var. Bu rakamı ben söylemiyorum. IOS ve Android market söylüyor bunu.” dedi. Prof.Dr.Şen de “Erdal Beyin söylediği şu: Bu, örgüte üretilmiş, örgütün kullandığı bütün kullanıcıları örgütün sempatizanı, mensubu sayılabilecek bir program değil kardeşim” diyor.

Read 1147 times

"BYLOCK un DELİL HÜKMÜ YOKTUR" - ‎EMEKLİ ASKERÎ HAKİM DR. ÜMİT KARDAŞ

 

Emekli Askerî Hakim Dr. Ümit Kardaş ile Yeni Asya Gazetesinden ÜLKER YILMAZ CABA ile yaptığı söyleşiden bylock un delil vasfına ilişkin bir kesit Soru : Hukuk devletinde hür, bağımsız ve tarafsız yargı organlarının yetki alanındaki süreçlerin MGK ve MİT gibi kurumlarca yönlendirilmesi söz konusu olabilir mi? ‎cevap : ‎YCGK’nın Bylock ile ilgili aldığı karar hukuki olmayıp, MİT’in düzenlediği sadece isim bildiren listeleri delil olarak kabul etmek tüm ceza muhakemesi hukuku birikimini yok etmek demektir. Kişilerin bu program üzerinden örgütün hangi üyeleriyle görüştüğü ve bu konuşmaların içeriğinin ne olduğunun ortaya konulması gerekir. Kaldı ki bu içerikler hakim kararına dayalı olarak dinlenilmemiş olduğundan açıklansalar da hukuka aykırı delil oluştururlar. İletişimin hakim kararıyla dinlenilmesi durumunda dahi bu deliller asli delil olamaz. Ancak kuvvetli delillerin yanında ikincil, destekleyici delil olurlar. Sadece Bylock uygulamasını ya da banka hesaplarını, çalışma yerlerini, yazıları gerekçe göstererek mahkumiyete gidilebiliyorsa bu bizi yargısal süreçle ilgili endişelere, güvensizlik duygusuna götürür.

Emekli Askerî Hakim Dr. Ümit Kardaş

İstihbarat yargıyı yönlendiremez https://t.co/5p4kqTxNd7 https://t.co/igC0Xe93wV RÖPORTAJ: ÜLKER YILMAZ CABA Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Top