ByLock yalanlarıyla kandırılan Türk yargısı

  • 0

ByLock yalanlarıyla kandırılan Türk yargısı

“Yargının Bylock İmtihanı” başlıklı bir makale ile, Türk adli tarihinde örneği görülmeyen bir hukuksuzluk, tüm yönleri ile deşifre edildi.

Aziz Kamil Can imzası ile justicesquare.com‘da yayınlanan makale; Türk adli tarihinde örneği görülmeyen bir hukuksuzluğu tüm yönleri ile deşifre etmekte, ‘Bylock’ adı verilen sözde delilin neden hukuksal değerinin bulunmadığını her yönüyle ortaya koymakta ve mahkemelerdeki savunmalarda kullanılabilecek çok önemli bilgilere yer vermektedir. 


SAVUNMA DOSYALARINIZDA DA KULLANABİLECEĞİNİZ
RAPORA ULAŞMAK  İÇİN TIKLAYIN


41 ülkede yüzbinlerce insan tarafından yaygın olarak kullanılan ve iletişim uygulamaları arasında, dünyada ilk 500 arasında yer alan bir uygulamanın sırf indirilmiş olmasının terör örgütü üyeliğine delil olarak kabul edildiği bir dönem yaşanmaktadır.

  • Peki, bu uygulamanın delil olarak kabul edilmesi ne kadar hukukidir?
  • Mahkemeler arasında neden ortak bir dil ve içtihat sağlanamıyor?
  • Konuya ilişkin neden farklı raporlar yayınlanmaktadır?
  • Anayasa Mahkemesi ve AİHM’in benzer konulardaki kanaatleri nasıldır?
  • Yargıtay neden sırf bu programın indirilmiş olmasını artık suçlama için yeterli kabul etmiyor, değişen ne oldu?
  • Zehirli ağacın meyvesi de zehirliyse, bu delilin ilk elde ediliş yöntemi üzerinde hukukçular neden yorum yapmaktan korkuyor?
  • Yargıtay’ın kabul ettiği şekilde, MİT, gerçekten bu delilleri satın aldı mı?
  • Litvanya resmi makamlarının bu satın almayı yalanlamalarına rağmen mahkemeler neden halen sessiz kalıyorlar?
  • Yargıtay Ceza Genel Kurulu, yakında inceleyeceği ByLock ile ilgili dosyada eski hukuksuz kararını değiştirebilecek mi?

Kullanıcısı olduğu iddia edilen kişilerin kimlik bilgilerinin tamamıyla uluslararası hukuk normları ve iç hukuka aykırı şekilde adli kolluk yetkisi olmayan istihbarat birimleri tarafından elde edilmesi ve bu verilerin idari ve adli soruşturmalarda ve yargılamalarda delil olarak kabul edilmesiyle iç hukuk ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile birlikte Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği Veri Koruma Mevzuatı da ihlal edilmiştir.

Er ya da geç bu dosyaların yeniden yargılamaya konu olacağı ve AİHM’den on binlerce ihlal kararı çıkacağı bilindiği halde neden halen mahkemeler hukuksuzluktan ısrar ediyor?

Bu ve benzer birçok sorunun cevabını bu çalışmada bulabilir ve savunmanıza destek olarak kullanabilirsiniz.

 


SAVUNMA DOSYALARINIZDA DA KULLANABİLECEĞİNİZ
RAPORA ULAŞMAK  İÇİN TIKLAYIN