Bylock Tespit Tutanaklarındaki tutarsızlıklar nasıl bulunur?

  • 0

Bylock Tespit Tutanaklarındaki tutarsızlıklar nasıl bulunur?

Şu kadar IP var, hiç bağlanmamışım , CGNAT hatalı, diye soranlar , BTK , GSM ve Ankara Savcilgi bylock log serverden gelen bilgilerde soru işareti olanlar . Maddeler halinde izah edilen hususlar dosyada ki by lock a ilişkin gelen bilgilere göre incelemeli ve çelişkileri TEK TEK mahkemeye yazılı olarak sunmalıdır.

SAVCININ SUNDUĞU BYLOCK KULLANIM (TESPİT VE DEĞERLENDİRME TUTANAĞI) RAPORLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER.

Bu raporda emniyetin göndermiş oldu “Tespit ve Değerlendirme Tutanağında” olan tutarsızlıkların olabileceği alanlara vurgu yapılacaktır. Tutanaktaki bölümlerin birbirleri ile çapraz doğrulaması sonucu çıkabilecek tutarsızlıklar bulunabilir.

Bylock tespit ve değerlendirme tutanağında olan başlık ve bölümler:

1) ID numarası ve kullanıcı bilgileri
2) ID tespit edilen telefon numarası
3) ID’ye bağlı istatistikler (gelen mail sayısı, giden mail sayısı, okunan mail sayısı, eklediği arkadaş sayısı vs.)
4) ID’yi ekleyenlerin verdikleri isimler
5) ID’nin eklediklerine verdikleri isimler
6)ID’ye bağlı Kişi Listesi
7) ID’ye bağlı mail listesi
8) ID’ye ait yazışmalar
9) ID’nin arama kayıtları
10) ID’nin Login (Bylocka giriş yapıldığı söylenen tarihler) tablosu
11) ID’nin ACTIONS (yani hareketler) tablosu
12) ID ile ilgili değerlendirme

1- LOGIN VE ACTIONS Bölümleri çapraz doğrulaması:

1. Login kısmı hangi tarihlerde Bylock’ a giriş yapıldığını
2. Actions kısmı yapıldığı iddia edilen yazışmaları tanımlamaktadır.

Bu iki bölümü yazışmaların yapıldığı Actions tablosundaki tarihleri alarak, bu tarihlerde Login yapılıp yapılmadığının TEK TEK kontrolü YAPILMALIDIR.

NOT: Login yapılmadığı halde, yazışmaların yapıldığı tutanaklarda geçmektedir. Yazışmaların yapılabilmesi için KESİNLİKLE Login olunmuş olması gerekmektedir.

2- ACTIONS bölümündeki hareketlerin çapraz doğrulaması:

Bu bölümde MİT raporunda bahsedildiği üzere yapılan her hareketin bir numarası vardır. Bu numaralar 1 ‘den 32 ‘ ye kadardır.
1- 1- Arkadaş ekleme,
2- 10- Mail Gönderme,
3- 13- Mail Alma

Actions tablosunda 3000 adet hareket var ise bu hareketlerde ki her bir numaradan kaç adet olduğu çıkarılmalıdır. Örneğin:

1. 1 numara 10 tane var ise, bunun anlamı rehberde 10 kişi var demektir. Eğer Rehberde fazla veya az kişi var ise, bunun tutarsızlığı ortadır.
2. Eklenmeyen kişiler ile görüşme yapılamaz. MİT raporu 55. Sayfada “Karşılıklı mesajlaşmanın yapılabilmesi için kişilerin birbirini eklemesi gerekmektedir”.
3. Eklenmeyen kişiler ile nasıl görüşme yapılmıştır?

3- MİT raporunun 25.sayfasında; “Bylock sunucusunda 15.11.2014 tarihinden önceki veriler sistem sahibi tarafından silinmiştir” denilmektedir.

1. Tutanaklarda 15 Kasım 2014 tarihinden önce olan arama kayıtları bulunmaktadır. Örneğin kişilere özel gelen Tespit tutanaklarında Ağustos 2014 yapılan görüşmelerin kayıtları geçmektedir. Bu KESİNLİKLE MİT Raporuna göre OLAMAZ

4- MİT Raporunun 54. Sayfasında ” Kullanıcı hesabı oluşturulması sırasında kişiye ait özel bir bilgi (telefon numarası, kimlik numarası posta adresi vb.)talep edilmemektedir” denilmektedir.

1. Bu bilgiye göre, Bylock sunucusunda hiçbir şekilde olmayan bu bilgiler NASIL TUTANAKLARA EKLENMİŞTİR?

5- MİT raporunun 24. sayfasında “Bylock üzerinden gelen mesaj eğer alıcı tarafından silinmemiş ise 24 saat içerisinde sistem mesajı otomatik olarak silmektedir” denilmektedir.

1. Atılan bazı mesajların 24 saatten çok daha uzun sürede geldiği gözükebilir. Bu MİT raporundaki bilgi ile TAMAMEN ÇELİŞMEKTEDİR. Eğer mesajlar 24 saatte siliniyor ise, nasıl 24 saatten çok daha uzun sürede gelmektedir?

6- GSM şirketleri her internete bağlanıldığında farklı IP ler atamaktadırlar ( IP lerin az olmasında dolayı ), ancak Tespit Tutanaklarında AYNI IP numarası 1 YIL BOYUNCA aynı kaldığı görülebilmektedir. Bu TEKNİK olarak İMKANSIZDIR.

7- MİT raporunun 58.sayfasinda “Bylock uygulamasının versiyon tarihleri tablosunda söz konusu programın Android 2.3 ve üzeri versiyonlarda çalışabildiği “ belirtilmektedir.

1. ACTIONS tablosunda ise Bylock a bağlanan cihazın Android versiyonu bulunmaktadır.
2. Bağlanan cihazın versiyon numarası Android 2.3 ten düşük olmaması gerekir. Bu şekilde düşük versiyon numaraları var ise, TEKNİK OLARAK BYLOCK a bağlanılması imkansızdır.

8- Tespit ve Değerlendirme Tutanağına göre “İncelemeyi yapan görevliler” diye bir başlık bulunmaktadır. İncelemeyi yapan kısmını çizilerek, üzerine çıktıyı alan yazıp iki tane polis memurunun sicili yazılmıştır. Raporu hazırlayanlar bilgilerdeki tutarsızlıktan dolayı hukuki sorumluluğu almak istemedikleri için mi böyle bir yola başvurulmuştur. Teknik sorumlular neden gizlenmektedir?