Can Ataklı: ByLock’ta Mor Beyin hatası varmış. Külahıma anlat!

  • 0

Can Ataklı: ByLock’ta Mor Beyin hatası varmış. Külahıma anlat!

Gazeteci yazar Can Ataklı, ‘”ByLock’ta Mor Beyin hatası varmış. Külahıma anlat! Belli ki, AKP’lilerde ve AKP Genel Başkanı’nın yakınlarında ByLock var. ‘Onları nasıl temizleriz’in çalışması bu.” dedi.

Sözcü gazetesinin 30 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan ‘Mor Beyini külahıma anlatın’ başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Mor beyin”i külahıma anlatın

ANALİZ

Buna karşı AKP’lilerin haşin korosu “Birinde ByLock varsa FETÖ’cüdür, haindir, darbecidir” demeyi sürdürüyor. Bu arada birçok AKP’li milletvekilinde ve hatta bazı bakanlarda da ByLock olduğu iddiaları atıldı ortaya ancak bu konuda nedense hiç açıklamayapılmadı.

Sadece bazı parti yetkilileri “bizde hiç ByLock yok” dediler. İsterkabul edin ister etmeyin durumu bir anlamda. Ancak şimdi durum değişti. Antalya’da bir mahkeme araştırmış ve 11 bin 408 kişinin telefonuna ByLock’untelefon sahibinin haberi olmadan yüklendiğini saptamış.

Mahkeme bu telefonların listesini de açıkladı. Bu listeye göre sırf telefonunda ByLock olduğu iddiası ile tutuklanmış olanlardan bazıları tahliye edilmeye de başlandı.  İyi de bu araştırma gerçek olabilir mi, bazı telefonlara irade dışında ByLock yüklenmiş olabilir mi?

Valla şu aşamadan sonra bunu “külahıma anlatın” derim.

Tam 17 aydır “ByLock asla irade dışı yüklenemez çünkü bu çok özel bir program, bu sistem kimin telefonunda varsa haindir” diyenler bir anda “Mor beyin programı ile bu yapılmış” diyor.

Niye hemen inanalım?

Çünkü anlatıldığına göre bu “mor beyin” programı nedeniyle 2014 yılında 11 bin 408 telefona ByLock yüklenmiş.

Neden?

Cemaat o tarihte neden öyle bir şeye gerek duymuş ki. Üstelik hemen aynı yıl ByLock’tan vazgeçildiği halde niye böyle bir tezgâhakalkışmışlar acaba?

Çok akıllı oldukları için “Bir iki yıl içinde darbeye kalkışırsak ve başarısız olursak bizi ByLock’tan içeri alırlar, bari bunu bizden olmayanlara da yaygınlaştıralım da kendimizi kurtaralım” diye mi düşünmüşler yani?

Bu son habere inanmamız için gerekli olan şudur: Öncelikle telefon numarası değil bu telefonların sahiplerinin isimleri açıklansın.

Gerçi o numaraların kime ait olduğunu saptamak mümkün ama 11 bin telefonla uğraştırmasınlar bizi. Hepimiz görelim bu numaralar içinde AKP milletvekili, bakan, yönetici veya Genel Başkan’ın yakınlarından birileri var mı?

Bu bir tezgâh olduğuna göre halen tutuklu olmayan isimler arasında muhalefetten bazı isimlerin de olması gerek.

Bunların olup olmadığını da görelim. Ancak ondan sonra “ByLock irade dışı da yükleniyormuş, 11 bin kişide ByLock çıktı ama onların haberi bile yok” haberi “külahımıza anlatılmaktan” öte geçip bir gerçeklik kazanabilir.

Aksi takdirde bu “Mor beyin” hikayesinin ünlü AKP’lileri kurtarmak için ortaya atıldığı iddiası güçlenecektir.