Prof. Dr. Ersan Şen: İstihbari ByLock listesinden delil olmaz

  • 0

Prof. Dr. Ersan Şen: İstihbari ByLock listesinden delil olmaz

İşte Prof. Dr. Ersan Şen’in MİT’in elde ettiği istihbari ByLock listesinin delil olamayacağı yönündeki videosu…

Haber Türk’te katıldığı canlı yayında cadı avına ve kitlesel kırıma dönüşen tutuklamaları eleştiren ceza hukuku profesörü Ersan Şen, Bylock bahanesiyle cezaevine gönderme işlemlerinin hukuksuz olduğunu söyledi. Şen, ”Öyle her önüne gelen delili kullanmazsın. Delilin elde edilme metodu vardır. Hukuka uygun deliller kullanılabilir. MİT’in elde ettiği deililer istihbari mahiyettedir. Öyle birşey var ise kesinlikle itiraf etmesinler o delillerin hukuka uygunluğu tartışmalıdır.” dedi.

Hukuksuzlukları art arda sıralayan Prof. Dr. Ersan Şen, kendisine müdahale etmeye çalışan Cem Küçük’ü susturarak şunları anlattı:

”Bylock kullanmak demek hemen şahsileştirilecek bir mesele değil. Şahıs diyor ki ben Bylock kullanıcısı değilim. Araştır. Tutuklanıyor. Tutuklandıktan sonra sen araştırıyorsun bunu. Bulabiliyor musun? Bulamıyorsun. Öyle kolay değil… Öyle kimsenin Bylock kullandığına ilişikin kimsenin alnında Bylock kaydı yok. Öyle yanlışlıklar var ki.. Bundan savcılar da rahatsız!

Öyle her önüne gelen delili kullanmazsın. Delilin elde edilme metodu vardır. Hukuka uygun deliller kullanılabilir. MİT’in elde ettiği deililer istihbari mahiyettedir. Öyle birşey var ise kesinlikle itiraf etmesinler o delillerin hukuka uygunluğu tartışmalıdır.”