ByLock İstisna Bir Uygulama mı?

  • 0

ByLock İstisna Bir Uygulama mı?

Category : ByLock Nedir

RAPOR’da “2.4 ByLock Uygulamasını Global ve Ticari Anlık Mesajlaşma (Instant Messaging – IM) Uygulamalarından Ayıran Farklılıklar” başlığı altında; “Anlık mesajlaşma uygulamalarının çoğu, kullanıcılara kolay kullanım özelliği sunmaktadır.

ByLock uygulamasında ise, uygulamayı kullanan şahıs, iletişim kurmak istediği şahsa ait ‘Kullanıcı Adı’ bilgisine sahip değilse, bu kişi ile iletişim kuramamaktadır.” denilmektedir (Sayfa 11).

“Anlık mesajlaşma uygulamaları, kullanıcılarına hızlı iletişim imkânı sunar, ByLock uygulamasını kullanan bir şahıs uygulamayı telefonuna indirdiğinde, rehberindeki diğer şahışların uygulamayı kullanıp kullanmadığını görememekte, şahıslar ile doğrudan iletişime geçememektedir.” denilmektedir(Sayfa 11).

Bu tarz ifadeler ile bir taraftan kullanıcı adı girilerek iletişime geçilen, başka anlık mesajlaşma uygulaması bulunmadığı yönünde algı oluşturulmaya çalışılırken, diğer taraftan ‘çoğu’ kelimesini kullanarak ByLock’un bir istisna olmadığı kabul edilmiştir. Nitekim Yahoo Messenger, tıpkı ByLock gibi kullanıcı adı bilinmek suretiyle arkadaş eklemeye imkân vermekte olup, rehberdeki kişileri otomatik ekleme özelliğine sahip değildir. [Yahoo. Yahoo Messenger. Yahoo, [Çevrimiçi] https://messenger.yahoo.com]

“Anlık mesajlaşma uygulamalarında, şahıslar sosyal çevresiyle günlük ve çoğunlukla rutine dair iletişime geçmektedir. ByLock uygulamasındaki iletişim ağı ve içerikler incelendiğinde ise, örgütsel amaç ve temalı bir kullanım görülmektedir.” denilmektedir (Sayfa 11).

Burada da uygulamaların kullanım amacı konusunda yanlış genelleme yapılmıştır. WhatsApp anlık mesajlaşma uygulamasında, günlük iletişimden ziyade sadece iş için kullanılan özel gruplar (sohbet odaları) oluşturulduğu bilinmektedir. Örneğin okul müdürleri, oluşturdukları gruplar ile mesleki paylaşımlar yapmaktadır. Bununla beraber, incelenen ByLock içeriklerinin kaç tanesinin örgütsel amaç ve temalı, kaç tanesinin günlük rutine dair iletişimden ibaret olduğundan bahsedilmemiştir.

Sadece rutine dair iletişim yapan kullanıcıların listeden çıkarılıp çıkarılmayacağı merak konusudur?